634 Obserwatorzy
106 Obserwuję
pirlimpempem

Pirlim Pem Pem

Bibliotekarz. Książki czytam, nie wącham.

Lubię paralotnie, czekoladę i Chiny.

Nie pijam kawy. Mówię, co myślę. Mieszkam nad Tamizą.

 

Teraz czytam

Polska egzotyczna. Tom 2. Przewodnik
Grzegorz Rąkowski

Nie tylko Patagonia

Pod słońcem - Bruce Chatwin

Cokolwiek stanie się ze Światem Książki nie zmieni faktu, że serią wydawniczą Sfery zdobyli mój dozgonny szacunek. A wydaniem kompletnego zbioru listów Chatwina doprowadzili mnie do czytelniczej ekstazy. I muszę zeznać, że żałuję, iż akurat tych listów nie kupiłam w wersji papierowej gdyż wielką radość sprawiłoby mi notowanie na marginesach czy zaginanie rogów, by móc wrócić do co bardziej intrygujących fragmentów. Wydanie zyskuje bardzo wiele poprzez komentarze biografa Chatwina - Nicholasa Shakespeare’a oraz żony, Elizabeth, która nie waha się wytykać mężowi skłonności do przesady lub kłamstwa. Dzięki temu zabiegowi książka staje się tym bardziej autentyczna.

 

Pod słońcem.Listy to nie tylko korespondencja wymieniana  z rodzicami, przyjaciółmi, żoną czy kontrahentami ale prawdziwa i chyba najpełniejsza kronika życia Bruce'a Chatwina, która w pełni ujawnia jego wrażliwość, poczucie humoru oraz pozwala zaobserwować ewolucję jego osobowości. Chatwin bezgranicznie wierzył w capre diem - chciał cieszyć się życiem, umiał wykorzystywać szanse dane mu przez los. Jego listy, począwszy od tych pisanych w szkolnych latach, poprzez korespondencje z okresu współpracy z domem aukcyjnym Sotheby's i te, dla mnie, najciekawsze - z Grecji, Australii czy chyba jego najsłynniejszej wyprawy do Patagonii.

 

 

 

 

Dla czytelnika ciekawego świata, lubującego się w opowieściach Paula Theroux czy analizach Roberta Kaplana, listy Chatwina będą prawdziwą gratką. Bo Chatwin to nie tylko piszący nomada ale przed wszystkim budzący respekt intelektualista - historyk sztuki, botanik - oraz badacz ludzkiej natury, który nie waha się zdradzić rozmówcy nawet bardzo kontrowersyjnej opinii.