632 Obserwatorzy
106 Obserwuję
pirlimpempem

Pirlim Pem Pem

Bibliotekarz. Książki czytam, nie wącham.

Lubię paralotnie, czekoladę i Chiny.

Nie pijam kawy. Mówię, co myślę. Mieszkam nad Tamizą.

 

Teraz czytam

Polska egzotyczna. Tom 2. Przewodnik
Grzegorz Rąkowski

30-day Book Challenge - Dzień 9

Dzień 9 - Książka, o której nie pomyślałam, że mogłaby mi się spodobać.

 

Przypuszczam, że będziecie się śmiać ponieważ książką, o której nigdy nie pomyślałabym, że przypadnie mi do gustu są Krzyżacy Sienkiewicza. Tak, to ta koszmarna lektura szkolna (przynajmniej za czasów panowania mamuta), pełna patosu i bezgranicznie bezkrytycznej miłości do ojczyzny.

 

 

Nie jestem fanką pokrzepiania serc literaturą, tym bardziej tą autorstwa naszych pozytywistycznych wieszczów, jednak Krzyżacy na nudnym tle literatury pod zaborami porwali mnie w szpony intrygi historyczno-przygodowej i najzwyczajniej bardzo mi się spodobali. Doprawdy nie potrafię wyjaśnić dlaczego.

 

 

Przypuszczam, że to jedyna przedstawicielka tego nurtu w literaturze, która nie odstraszyła mnie rozmiarami. Wszelkie nowelki, opowiadania, koszmarny Potop i zanudzająca Lalka na całe szczęście zniknęły w otchłani mojej niepamięci. Do Krzyżaków wracałam już dwukrotnie. Po raz pierwszy gdy przyszła mi ochota na powieść historyczną, po raz drugi, gdy przypadkowo natknęłam się na film Aleksandra Forda. Pewnie jeszcze niejednokrotnie do nich wrócę. W końcu jak przygoda to przygoda :)