634 Obserwatorzy
106 Obserwuję
pirlimpempem

Pirlim Pem Pem

Bibliotekarz. Książki czytam, nie wącham.

Lubię paralotnie, czekoladę i Chiny.

Nie pijam kawy. Mówię, co myślę. Mieszkam nad Tamizą.

 

Teraz czytam

Polska egzotyczna. Tom 2. Przewodnik
Grzegorz Rąkowski

Wszystkie kolory Rosji

14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji - Miecik Igor T.

Sięgając po książkę Igora T. Miecika nie sposób uniknąć porównań z reportażami Jacka Jugo Badera. W większości przypadków będą to opinie nieprzychylne Miecikowi. A bardzo niesłusznie ponieważ ta gabarytowo maleńka książeczka jest po stokroć ciekawsza. Co prawda wszystkie zamieszczone w niej reportaże pochodzą z "Polityki" i ukazały się wcześniej na jej łamach, ale jako, że magazynu nie miałam w ręku od momentu pożegnania z ojczyzną, tym chętniej pochłaniałam każdą kolejną stronicę.

 

Dwie historie ze zbioru 14:57 do Czyty wywarły na mnie szczególne wrażenie. Opowieść o wielodniowej podróży pociągiem, przez zapomniane miasteczka i wsie, przez ludzką niedolę. Jeśli ktoś kiedyś miał okazję jechać Koleją Transsyberyjską i wykupił platzkartę to doskonale zrozumie o czym pisze Miecik, o czym rozmawiają współpasażerowie. Podróż do Krasnojarska to nie tylko kilka dni w pociągu, ale przede wszystkim podróż w głąb rosyjskiego jądra ciemności. Bo Rosja to kraj ogromnych kontrastów. A pasażerowie pociągu do Czyty są tego najlepszym przykładem.

 

 

Druga historia, o Murmańsku, okręcie Kursk i tragedii rodzin marynarzy...o pustoszejącym mieście, do którego kiedyś ściągały tysiące Rosjan, o strategicznym porcie morskim, o okręcie, który nie powinien był wypływać. Opowieści mieszkańców Murmańska niejednokrotnie mogą wydać się nieprawdziwe. Bo jakaż to siła sprawiła, że niegdyś kwitnące miasto powoli przeistacza się w osadę zamieszkaną przez ludzi starych, nieszczęśliwych i bez nadziei? Reportaż mówi również o nieporadności rosyjskiej marynarki wojennej i zasłonie dymnej tworzonej przez administrację państwową by zakamuflować błędy przezeń popełnione. Mocna rzecz.

Są też inne opowieści: o miss łagru, o szkole dla panien, o weteranach. Wszystkie wyjątkowe. Wszystkie poruszające.

 

 

Jeśli ciekawi Was Rosja, nie jawi się Wam wyłącznie jako miejsce brudne i smutne czy jako nasz były ciemiężyciel to śmiało sięgajcie po 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji. Bo warto. Mam wrażenie, że gdyby Igor T. Miecik zdecydował się kontynuować swoją reporterską przygodę z Rosją stałby się godnym przeciwnikiem dla Hugo-Badera. W tym temacie przydałby się jakiś balans, coś pomiędzy Głową o mur Kremla a W rajskiej dolinie wśród zielska. Panie Igorze - liczymy na Pana!