634 Obserwatorzy
106 Obserwuję
pirlimpempem

Pirlim Pem Pem

Bibliotekarz. Książki czytam, nie wącham.

Lubię paralotnie, czekoladę i Chiny.

Nie pijam kawy. Mówię, co myślę. Mieszkam nad Tamizą.

 

Teraz czytam

Polska egzotyczna. Tom 2. Przewodnik
Grzegorz Rąkowski

Wspominki o czasach i ludziach

Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów - Ludwika Włodek

Obiecywałam sobie, że po lekturze Innego Życia przyjrzę się bliżej pozostałym książkom poświęconym postaci Jarosława Iwaszkiewicza. I tak jak biografia pióra Radosława Romaniuka jest solidnym, kompleksowo prezentującym twórczość tomiszczem, tak Pra Ludwiki Włodek jest bardziej książką wspominkową (a czasem wręcz wypominkową) przybliżającą czytelnikowi losy rodziny Iwaszkiewicza.

 

Ludwika Włodek jest prawnuczką pisarza. Bardzo podobał mi się sposób w jaki opowiada o swoich najbliższych - przede wszystkim nie jest to bezkrytyczny wywód o polskiej rodzinie uwikłanej w wielka historię, w taki a nie inny sposób zasłużonej dla ojczyzny. Ponieważ jak to w rodzinie, mamy lepsze i gorsze momenty, mamy rodzinne waśnie i konflikty na tle światopoglądowym. Inaczej niż w książce Romaniuka możemy spojrzeć na Iwaszkiewicza  jako męża, ojca i dziadka, a nie tylko z perspektywy tworzonej przez niego literatury. Włodek daje czytelnikowi możliwość kreślenia portretu rodzinnego Iwaszkiewiczów, nie przekonuje do jedynej słusznej wizji, nie rzuca nam w twarz gotowych odpowiedzi. Kolejne rozdziały poświęca między innymi Annie Iwaszkiewicz, Bolesławowi Iwaszkiewiczowi, rodzinie Lilpopów oraz młodszym pokoleniom. Karty tej książki zdobią liczne fotografie rodzinne, które czynią wspomnienia o Iwaszkiewiczach jeszcze cieplejszymi.

 

Cenne to dla mnie uzupełnienie i tym chętniej zerknę na kolejną na mojej iwaszkiewiczowskiej liście książkę: Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie Marka Radziwona. Tym razem będzie politycznie. A jak wiadomo - wybory w tej materii stanowiły niejednokrotnie podstawę do pogrzebania wieloletnich przyjaźni. Warto więc zerknąć :)